• Uroczystość nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu - sprawozdanie

        •  

           

           

          24 września 2010 roku w Szkole Podstawowej w Czersku miała miejsce doniosła uroczystość – nadanie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Patron ten, wyłoniony wśród innych kandydatów i wybrany rok wcześniej przez społeczność szkolną, został zatwierdzony przez Radę Gminy, po uzyskaniu zgody Kapituły Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Szkoła Podstawowa w Czersku dołączyła tym samym do ponad 30 placówek w całym kraju noszących  to szacowne imię.

          Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie przyznawane przez dzieci, tym, którzy dla dobra najmłodszych poświęcają swe życie. Wśród Kawalerów są wybitne osobistości (Jan Paweł II, Matka Teresa), ale i lokalni działacze (Edward Marchocki, historyk Góry Kalwarii).

          W trakcie ubiegłego roku szkolnego uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli poznawali sylwetki Kawalerów, przygotowując albumy i prezentacje multimedialne. Brali też udział w konkursach poświęconych patronowi, tak aby z godnością przeżyć niezwykłą wrześniową uroczystość.

          Na szczęście pogoda dopisała i po Mszy Św., na której poświęcono sztandar, społeczność szkolna w odświętnych strojach, przemaszerowała główną ulicą Czerska w stronę szkoły. Tam odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej i wykonanej przez Zbigniewa Fudalskiego oraz otwarcie nowej części budynku przez lokalne władze.

          W nowej sali gimnastycznej miała miejsce część oficjalna uroczystości z udziałem uczniów, rodziców i zaproszonych gości. Uczestniczyli w niej Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Barbara Kolago (sekretarz Kapituły, kompozytorka szkolnego hymnu); Halina Machulska (aktorka, założycielka Ogniska Machulskich); Maria Czyżykowska – Karczewska (prezes fundacji „Dziecięcy Uśmiech”) i Andrzej Renes (rzeźbiarz), który zaprezentował dzieciom swój order. Specjalne pozdrowienia dla Czerska aż z Nowego Jorku przesłała Wanda Chotomska, która obiecała, że chętnie odwiedzi maleńką czerską szkołę.

           Po części oficjalnej goście obejrzeli spektakl Liljany Bardijewskiej „Za ósmą górą” w brawurowym wykonaniu uczniów, przygotowany pod kierunkiem polonistki, Iwony Wadas. Następnie przystąpili do zwiedzania udekorowanej przez uczniów, nauczycieli i rodziców szkoły. Odwiedzili Szkolną Izbę Pamięci, przygotowaną przez koło historyczne pod opieką Doroty Buczek, nauczycielki historii. Z rozrzewnieniem wspominano dawne szkolne lata, odszukując się na starych fotografiach, zebranych dzięki życzliwości mieszkańców Czerska. Urzeczeni urokiem szkoły goście, wpisywali się do pamiątkowej księgi, kupowali wyroby rękodzielnicze uczniów na szkolnym kiermaszu oraz specjalny numer gazetki „Nasza”, a także delektowali się tortem, ozdobionym na wzór szkolnego sztandaru.

          Z pewnością uroczystość nie zyskałaby takiego splendoru, gdyby nie zaangażowanie rady pedagogicznej, rodziców i uczniów, a także wsparcie finansowe sponsorów, takich jak:

          firma VIVO Anna Rytko, Jacek Trzciński (fundatorzy sztandaru),

          Komitet Rozbudowy Szkoły w Czersku,

          Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska,

          Agnieszka i Andrzej Piętka,

          Roman Boros, Moto-Centrum Powichrowscy,

          Radosław Gromadzki,

          Marcin Kostrzewa,

          Bank Spółdzielczy w Górze Kalwarii,

          Danuta i Jan Rechnia,

          Rozalia Zdulska,

          Barbara Karaluch,

          Stanisława Wrochna,

          Agata i Mirosław Piętka,

          Rada Sołecka Czersk,

          Ewa Morawiec,

          Barbara i Wojciech Szynkiewicz,

          Agata Zduńczyk,

          „Tech Max” Arkadiusz Sprzączka,

          Auto Szkoła „Jack”.

          Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, Dyrektor szkoły Elżbieta Boros, składa serdeczne podziękowania.