• Dzień bez plecaka

Całą społeczność szkolną - uczniów i nauczycieli zapraszamy do wspólnej zabawy w dniu 1 kwietnia. To, co zwykle nosimy w uczniowskim plecaku i nauczycielskiej torbie, przynieśmy w... No właśnie w czym? Zaskoczcie nas swoją kreatywnością!

• Pierwsza mobilność uczniowska w ramach projektu Erasmus + FOOD FOR THOUGHT w Izmirze

W dniach 14-19 marca 2022 uczestniczyliśmy w pierwszej wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus+ "Food for Thought".

Uczniowie: Kinga, Magda, Wojtek i Kostek oraz nauczyciele p. Iwona Wadas oraz p. Monika Smorągiewicz spotkali się w tureckim Izmirze z uczniami i nauczycielami z Grecji, Portugalii oraz Turcji.

Podczas pierwszego dnia pobytu gościliśmy w naszej szkole partnerskiej Selm Yigitalp Anadolu Lisesi w Izmirze.

W tym dniu każda z czterech szkół uczestniczących w projekcie przygotowała prezentację swojej szkoły i kraju, a także na temat sztuki. Kosztowaliśmy regionalnych przysmaków. Nasza wystawa prezentowała się wspaniale. Z Polski, dzięki wsparciu rodziców uczniów i nauczycieli, przywieźliśmy mnóstwo smakołyków, których nie sposób wyliczyć. Był chleb, smalec, ogórki kiszone, chrzan, kiełbasa swojska i kabanosy. Były śliwki i gruszki w zalewie, grzybki, powidła i konfitury, moskole z masłem czosnkowym, wieniec urzeczański. Nie zabrakło również słodyczy! Częstowaliśmy krówkami, piernikami toruńskimi, ptasim mleczkiem, śliwkami w czekoladzie. Turecka młodzież oprowadziła nas po swojej szkole, odtańczyła na dziedzińcu regionalny taniec, a na koniec zaprezentowała się we wspaniałym rockowym koncercie. W finałowej piosence pomogli im nauczyciele.

Podczas drugiego dnia wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych w szkole. Smakowaliśmy regionalnych przysmaków. Odwiedziliśmy również galerię sztuki, gdzie obejrzeliśmy prywatną kolekcję Arkasa. Wśród wybitnych dzieł Augusta Rodina, Andre Derain'a, Kislinga, Utrillo i innych wybitnych twórców z radością odnaleźliśmy rzeźbę Igora Mitoraja! Po południu zwiedziliśmy nadmorskie miasteczko - Urlę. Rozpoczęliśmy od spaceru po ulicy, która jest galerią rękodzieła i lokalnej sztuki, a także rzemiosła. Skosztowaliśmy tureckiej lemoniady. Odwiedziliśmy również manufakturę, w której dawniej wytwarzano oliwę z oliwek. Po niezwykłej opowieść Yeliz na temat oliwy dotarliśmy nad morze, gdzie zwiedziliśmy dom greckiego noblisty w dziedzinie literatury, Seferisa. W drodze powrotnej obejrzeliśmy pracownię, w której ręcznie się remontuje i wykonuje łodzie.

W kolejnym dniu naszego pobytu udaliśmy się do Efezu. Odwiedziliśmy dom Maryi oraz zwiedziliśmy maleńką i urokliwą wioskę w górach - Sirince, która słynie z uprawy winorośli i wyrobu rękodzieła.

Czwartek rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych. Razem z naszymi kolegami z Kalamaty, Porto i Izmiru zgłębiliśmy tajniki ciekawej techniki. Następnie udaliśmy się na wycieczkę po Izmirze. To ogromne miasto, więc zwiedzaliśmy je na raty - Plac Konac, punkt widokowy, targowisko, główny deptak, nadmorska promenada...

Ostatnia wizyta w szkole miała miejsce w piątek. Podczas warsztatów uczniowie wykonali bransoletki, które symbolizowały nadejście wiosny. Po południu młodzież integrowała się podczas wspólnych zakupów w centrum handlowym Agora. Wieczorem natomiast odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów i wspólna zabawa przy muzyce.

Oto opinie uczniów uczestniczących w wyjeździe do Turcji:

Magdalena z klasy 7B - "Na pewno przygoda mojego życia. Każdy był wyluzowany, otwarty na nowych ludzi i doświadczenia inne niż do tej pory. Wszędzie panowała bardzo przyjemna atmosfera."

Relacja Kingi z klasy 8A - "Niezapomniane wrażenie poznawania nowych ludzi! W moim przypadku zwłaszcza z Portugalii!"

Opinia Wojtka z klasy 7A - "Bardzo fajne miejsce, polecam każdemu. Ludzie bardzo fajni, przyjacielscy i mili. Jedzenie inne i warte spróbowania."

Przed nami kolejna wyprawa w maju, tym razem do Porto w Portugalii.

Nie możemy się już doczekać spotkania z naszymi przyjaciółmi!

Do zobaczenia w Portugalii!

• Zwariowany Tydzień

Z okazji nadejścia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował w dniach 21-25 marca "Zwariowany Tydzień". Każdego dnia klasy miały podjąć określone wyzwanie. Poniedziałek upłynął pod hasłem "Śmieszne nakrycie głowy", wtorek był Dniem Kwiatów, środa Dniem Koloru (każda klasa wylosowała jeden kolor), czwartek Dniem Krawata, a piątek Dniem Wąsa.