• Świętujemy NIEPODLEGŁOŚĆ

            Drodzy Uczniowie klasy 4-8, dla uczczenia tegorocznego Święta Niepodległości zapraszamy Was w dniu 10.11 do zabawy w Galerię Żywych Obrazów. Liczymy na Waszą aktywność i kreatywność!

            Co trzeba zrobić?

            1) Wybierz (indywidualnie, w parze z koleżanką/kolegą lub w kilkuosobowej grupie) OBRAZ POLSKIEGO MALARZA z dowolnej epoki.

            2) ZGŁOŚ swój udział i wybór do p. Doroty Buczek lub p. Dagmary Oleksy-Gołąbek.

            3) Stwórz na podstawie wybranego dzieła ŻYWY OBRAZ - przebierz się, ucharakteryzuj na postać z obrazu, dobierz atrybuty.

            4) W czwartek 10.11 będziesz mieć okazję zaprezentować się w stworzonej z okazji Święta Niepodległości Galerii Żywych Obrazów.

            5) Aby ułatwić innym identyfikację wybranego przez Ciebie dzieła, miej ze sobą jego wydrukowaną reprodukcję w formacie A4.

            6) Do Galerii Żywych Obrazów zaprosimy uczniów klas 0-3, którzy drogą głosowania wybiorą najlepszą prezentację.

          • The English Song Competition

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie piosenki angielskiej.

            Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: klasy 1-3 oraz klasy 4-8.

            Uczestnicy prezentowali utwory w języku angielskim, a wielu z nich zmierzyło się z naprawdę trudnymi językowo i melodyjnie utworami. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy!

            LAUREACI w kategorii klas 1-3

            I miejsce - Hania z kl. 3

            II miejsce - duet Joasia i Liliana z kl. 2

            LAUREACI w kategorii klas 4-8

            I miejsce - duet Gabrysia i Tosia z kl. 4

            LAUREACI w kategorii zespół klasowy

            I miejsce - klasa 6B

          • Żywa lekcja historii

            24 października br. klasa 8A odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wzięła udział w lekcji muzealnej pt. "Powstańczy dzień powszedni". Mimo tłumu zwiedzających udało nam się poczuć atmosferę i nastrój powstańczych dni.

            Z Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie klasy 8A udali się na Powązki Wojskowe, by zapalić znicze na grobach Aleksandra Kamińskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz bohaterów "Kamieni na szaniec" - Zośki, Alka i Rudego. Historia tych chłopców, ich przedwczesna śmierć poruszyła nasze serca i uświadomiła, jak ogromnym złem jest wojna, która odbiera młodym ludziom przyszłość, marzenia, życie...

            W hołdzie dla Zośki, Alka i Rudego oraz wszystkich członków Szarych Szeregów i bohaterów Powstania Warszawskiego ósmoklasiści odczytali na Powązkach "Testament mój" Juliusza Słowackiego - wiersz, o przeczytanie którego prosił umierający Rudy, oraz "Elegię o... (chłopcu polskim)" K. K. Baczyńskiego.

            Nagrania wierszy są naszą tegoroczną wirtualną kartką dla Powstańca w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON.

          • Jedyna taka wystawa

            Od dłuższego czasu w naszej szkolnej szatni obecna jest wystawa fotografii powstałych w ramach wydarzenia "Integracyjne Narodowe Czytanie". Wystawa powstała w wyniku współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii i Warsztatów Terapii Zajęciowej Góra Kalwaria. Uczestnicy WTZ wcielili się w bohaterów Mickiewiczowskich "Ballad i romansów". Autorem tych pięknych zdjęć jest Pan Robert Prasolik. Nasi uczniowie oglądają wystawę w ramach lekcji języka polskiego, plastyki albo zajęć z wychowawcą.

          • Desery czwartkowe Szkolnego Klubu Wolontariatu

            W czwartek 20 października br. odbył się pierwszy w tym roku kiermasz Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wolontariusze przygotowali babeczki, ciasteczka, rogaliki, galaretki i inne pyszności. Na prośbę społeczności uczniowskiej kiermasz trzeba było powtórzyć także w piątek 21 października.

            Już dziś zapowiadamy kolejny kiermasz, który odbędzie się 7 listopada, i serdecznie na niego zapraszamy.

            Dochód ze sprzedaży słodkości przeznaczony będzie między innymi na organizację Międzyszkolnego Dnia Wolontariusza.

          • Akcja Psychoedukacja cz. 2

            19 i 20 października w ramach inicjatywy Akcja Psychoedukacja klasy 6B, 7, 8A i 8B wzięły udział w warsztatach z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego. Uczniowie klasy 6 i 7 ćwiczyli efektywną komunikację, natomiast klasy 8 zgłębiały wiedzę na temat zdrowia psychicznego i umiejętnego radzenia sobie ze stresem.

            Projekt realizuje Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost”.

            #AkcjaPsychoedukacja

          • UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"

            19 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Tego dnia uczniowie wszystkich klas na każdej przerwie czytali swoje ulubione książki. Wielu uczniów wypożyczało też książki z biblioteki. Dzieciom w oddziale przedszkolnym czytały uczennice z Samorządu Uczniowskiego. W świetlicy szkolnej uczniowie mogli wygodnie usiąść by czytać na pufach. Czytali też w klasach, w których pozostawali na przerwach.
            Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Czytanie wielu wypożyczonych w tym dniu książek z biblioteki z pewnością zostanie dokończone w domach.

            Łącznie w biciu rekordu wzięło udział 164 uczniów naszej szkoły.

            Celem akcji było przede wszystkim zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu w szkole oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

            Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

          • Leśne smaki

            18 października br. uczniowie klasy 3 wzięli udział w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez Panie z czerskiego Koła Gospodyń Wiejskich "Dwórki Królowej Bony". Temat spotkania pod patronatem Lasów Państwowych brzmiał "Natura od kuchni - warsztaty wykorzystujące żywność pochodzenia leśnego".

            Podczas zajęć dzieci zapoznały się z darami lasu, nauczyły się odróżniać grzyby jadalne od trujących, a następnie wspólnie z Paniami z Koła przygotowały pyszne pierogi z kurkami oraz desery owocowe. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem.

            Dziękujemy Dwórkom Królowej Bony za tak ciekawe i pyszne spotkanie!

            Przy organizacji zajęć wykorzystano sprzęt pozyskany z programu Laboratoria Przyszłości.

          • Zbiórka fantów na loterię dla WOŚP

            Drodzy Rodzice i Przyjaciele naszej szkoły, przypominamy, że czekamy na Wasze wsparcie w związku z loterią fantową, którą planujemy zorganizować podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2023. 

            Jeśli mają Państwo do podarowania fanty, gadżety reklamowe, zabawki, vouchery to będziemy bardzo wdzięczni! Można je przynosić do wychowawców lub gabinetu psychologa/pedagoga. Za każdą podarowaną rzecz już dziś serdecznie dziękujemy! 

          • Nagrodzeni nauczyciele

            Z okazji Święta Edukacji Narodowej z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria Pana Arkadiusza Strzyżewskiego nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej odebrały Pani Iwona Wadas, Pani Dagmara Oleksy-Gołąbek i Pani Monika Smorągiewicz. Gratulujemy!

          • Akcja Psychoedukacja

            12 i 13 października klasy 1-6 wzięły udział w warsztatach z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego w ramach projektu „Akcja psychoedukacja”. Projekt realizuje Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost” i jest dofinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego. Podczas warszatów uczniowie klas 1-3 poznawali sposoby pokonywania stresu, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i wyzwaniami oraz rozmawiali o uczuciach. Uczniowie klas 4-6 uczyli się jak efektywnie się komunikować. Warszaty prowadziła psycholog Aleksandra Puszkiewicz. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony nam czas!

          • Uroczystość pasowania na uczniów

            W przededniu Święta Edukacji Narodowej jak co roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na uczniów naszych pierwszoklasistów. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły dzieci zostały pasowane na uczniów przez Panią Dyrektor Iwonę Wadas symbolicznym dotknięciem w ramię wielkim ołówkiem. W tym dniu otrzymały również legitymacje szkolne jako oficjalne potwierdzenie przyjęcia ich w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku.

          • Spotkanie z policjantami

            10 października br. z uczniami klas 5-8 spotkali się przedstawiciele Policji - asp. Magdalena Gąsowska z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie i asp. sztabowy Albert Witek z Komisariatu Policji w Górze Kalwarii, czerski dzielnicowy. Spotkanie miało charakter prewencyjny. Policjanci zapoznali uczniów z "Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich", omawiając katalog wykroczeń, czynów zabronionych i czynów karalnych, których może dopuścić się nieletni. Ważnym wątkiem spotkania była cyberprzestępczość, szczególnie internetowy stalking, którego młodzi ludzie dopuszczają się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Uczniowie chętnie zadawali pytania na interesujące ich tematy.

          • Sukces w badmintonie

            Jesteśmy dumni z naszych uczennic, które zajęły II miejsce na Igrzyskach Międzyszkolnych w badmintona odbywających się w Brześcach.

            Gratulacje dla Wiktorii Rechnio z kl. 6a, Mai Jędrzejczyk z kl. 5 i Leny Kostrzewy z kl. 6b!