• Internetowe badania ankietowe

            Szanowni Państwo,

            Uprzejmie informujemy, że na terenie naszej Gminy realizowane są internetowe badania ankietowe.

            Pozyskane w badaniach dane będą wykorzystane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej oraz będą stanowiły podstawę do opracowania skutecznych strategii mających na celu przeciwdziałanie problemom społecznym na terenie naszej Gminy.

             

            Bardzo prosimy Państwa o wypełnianie ankiet dla Rodziców:

            https://rodzicegk.webankieta.pl/

             

            Prosimy o wypełnianie ankiet do 16.02.2024 r.

             

          • Zapraszamy do zerówki! Terminy rekrutacji na rok szkolny 2024/2025

            Serdecznie zapraszamy do oddziału przedszkolnego

            w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku!

            REKRUTACJA w formie elektronicznej RUSZA JUŻ 19 lutego!

            Zakończenie przyjmowania wniosków: 15 marca 2024 r.

             

            ADRES PLATFORMY DLA RODZICÓW:

            https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/gorakalwaria/News

            W przypadku kłopotów z wypełnieniem wniosku w formie elektronicznej zapraszamy do sekretariatu szkoły (8.00 - 14.00). Pomożemy.

            Przypominamy,  że samo elektroniczne wypełnienie wniosku nie wystarczy.

            Należy wydrukować wniosek i przynieść go wraz z załącznikami  do szkoły (przedszkola) pierwszego wyboru do weryfikacji.

            Dopiero zweryfikowany poprawny wniosek bierze udział w rekrutacji.

            UWAGA!

            Załączniki wynikające z Uchwały Rady Miejskiej (391/2017) (przynosimy, jeśli dotyczy):

            1) zaświadczenie szkoły/uczelni o pobieraniu nauki przez rodzica w systemie dziennym;

            2) zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu;

            3) wydruk  z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej;

            4) zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego;

            5) kserokopia opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydanej przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną;

            6) oświadczenie rodziców kandydata o wysokości dochodu na osobę w rodzinie, liczbie osób w rodzinie oraz wysokości dochodu w rodzinie będącej podstawą obliczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie kandydata;

            7) oświadczenie o zamieszkaniu dziecka w obwodzie szkoły podstawowej, przy której zorganizowany jest oddział przedszkolny - w przypadku kandydata do oddziału przedszkolnego działającego przy szkole podstawowej.

             

            Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria - harmonogram rekrutacji (terminy):

            Zarzadzenie_Burmistrza_Miasta_i_Gminy_Gora_Kalwaria_-_rekrutacja.pdf

             

            Nasza szkoła zapewnia uczniom klasy 0 realizację podstawy programowej pod opieką jednego wychowawcy w godz. 7:30 - 12.30 we własnej sali usytuowanej na parterze.

             

            Szczegóły oferty:

              • dzieci jedzą w szkole śniadanie przygotowane w domu przez rodziców, 

              • pyszny domowy obiad zapewnia kuchnia szkolna i jest on podawany we własnej sali (obecny koszt obiadu to 7 zł),

              • dzieci mają w sali pojemne szuflady na własne przybory szkolne i podręczniki,

              • pracownia wyposażona jest w tablicę multimedialną, ale także zabawki i gry edukacyjne;

              • dzieci mają zapewnione miejsce do wypoczynku - dywan i pufy;

              • w trakcie zajęć uczniowie wykorzystują narzędzia TIK - tablety, ozoboty i roboty PHOTON (nauka programowania), a także realizują zadania z kodowania na dywanie;

              • w szkole pracuje logopeda, psycholog i pedagog, którzy służą uczniom i rodzicom pomocą w rozwiązywaniu trudności szkolnych;

              • dzieci korzystają z sali gimnastycznej (zajęcia ruchowe), mają zapewnioną religię (dwa razy w tygodniu) i angielski (raz w tygodniu); jest także możliwość nawiązania współpracy ze szkołą językową;

              • przy szkole jest ogrodzony plac zabaw dla wszystkich uczniów;

              • aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w budynku zastosowano system monitorowanego wejścia (karty magnetyczne);

              • szkoła dysponuje dużym parkingiem i położona jest w bezpiecznej okolicy, w sąsiedztwie rynku i niedalekiej odległości lasu, co sprzyja spacerom;

              • dzieci uczestniczą w uroczystościach szkolnych, konkursach i akademiach (Jasełka, Dzień Patrona, Dzień Seniora), a także w wycieczkach, co pomaga w integracji z uczniami starszych klas;

              • w szkole funkcjonuje świetlica w godzinach 7:00 - 17:30.

                  

                                    W naszej zerówce stawiamy na rozwijanie gotowości szkolnej u dziecka, dzięki czemu umożliwiamy mu łagodniejsze wejście w środowisko szkolne i osiąganie sukcesów, na miarę jego możliwości.

                                  Dzieci pracują w małej grupie, dzięki czemu mamy możliwość wspierać ich naturalną aktywność, tworzyć sytuacje edukacyjne, które sprzyjają ich rozwojowi emocjonalnemu, poznawczemu i społecznemu.

                                 Uczniowie już w zerówce poznają Prawa Dziecka, a także wybrane sylwetki patronów szkoły, którymi są Kawalerowie Orderu Uśmiechu.

             

            Zapraszamy do Czerska! 

             

            Zachęcamy do kontaktu:

             tel. 22 727 32 18 (8.00 - 14.00) 

              

          • Podróż po planetach z wirtualnym Małym Księciem – lekcja z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

            Klasa 7a aktywnie uczestniczyła w lekcji języka polskiego, gdzie miała okazję zapoznać się z nowymi narzędziami cyfrowymi, czyli technologią rozszerzonej rzeczywistości, znaną jako AR (Augmented Reality). Współczesne dzieci posiadają własne smartfony lub tablety, które stanowią integralną część ich codziennego życia, dlatego warto wykorzystać te urządzenia również podczas zajęć edukacyjnych. Dzięki nim uczniowie mogą pracować w środowisku, które dobrze znają i w którym poruszają się na co dzień, co zdecydowanie sprzyja ich chęci do nauki.

            Podczas lekcji, razem z Małym Księciem, uczniowie odbyli fascynującą trójwymiarową podróż po planetach. Dzięki technologii AR wirtualnie poznali postacie Małego Księcia i Lisa, mieli możliwość zaopiekowania się Różą, wyrywania baobabów i obserwowania dymiącego wulkanu. Cała lekcja została przeprowadzona zgodnie z zasadą BYOD (Bring Your Own Device), co oznaczało, że uczniowie przynieśli swoje własne smartfony. Na tych urządzeniach zainstalowali bezpłatną aplikację, do której przechodziło się za pomocą kodu QR umieszczonego na kartach książki Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Karty oznaczone symbolem czerwonej róży na górze sprawiły, że bohaterowie utworu ożywili się i mogli poruszać.

            Młodzież z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem podróżowała po planetach, poznając ich mieszkańców. Lekcja nie tylko rozbudziła ich wyobraźnię, ale także umożliwiła wykorzystanie narzędzi multimedialnych w kontekście języka polskiego.

          • Szkolny Finał WOŚP

            Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, absolwentów i przyjaciół naszej szkoły na TALENT SHOW oraz liczne atrakcje związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Już w najbliższą sobotę, 13.01 br., w godz. 13.00-16.00 czekamy na Was na sali gimnastycznej. Zagrajmy tego dnia razem dla WOŚP!

          • Sportowe sukcesy

            W dniach 4-5 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Baniosze odbyły się zawody sportowe w tenisie stołowym. W kategorii klas 4-6 uczennice z klasy 6 - Kaja Jaskólska, Maja Jędrzejczyk i Magdalena Raczyńska zajęły II miejsce, a w kategorii klas 7-8 uczennice klasy 7a - Wiktoria Rechnio i Martyna Seremak drugi rok z rzędu zajęły miejsce I. Gratulacje!

          • Zachęcamy do wsparcia tegorocznego finału WOŚP

            Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do kwestowania na rzecz tegorocznego, 32 już, finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wczoraj otrzymaliśmy ze sztabu w Górze Kalwarii puszkę-skarbonkę, do której będziemy zbierać datki pieniężne.

            W grudniu odbyły się kiermasze świąteczne, z których dochód w całości zasili zbiórkę na rzecz WośP, a 13 stycznia 2024 organizujemy Szkolny Finał WOŚP.

            W związku z tym planujemy przeprowadzić licytację. Zachęcamy Państwa do przynoszenia voucherów na różne usługi, obrazów, rzeźb, płyt, rękodzieła itp.

            Rzeczy można przynosić do sekretariatu szkoły lub wychowawców. Będziemy wdzięczni za zaangażowanie i chojność.

            Koordynatorem tej akcji jest p. Wioleta Wolska.

            WOŚP Sztab w Górze Kalwarii

          • Wizyta w stolarni

            Klasa 3 i 5 wybrały się do Ośrodka Edukacji Technicznej "Pinokio" w Słomczynie. Na początku uczniowie dowiedzieli się, jak powstają meble oraz obejrzeli urządzenia do obróbki drewna. Następnie każde dziecko stworzyło swój własny karmnik dla ptaków. Na zakończenie odbyło się ognisko z pysznymi kiełbaskami. Wycieczka bardzo podobała się uczniom.

          • Wizyta Pierwszej Damy - Pani Agaty Kornhauser-Dudy

            Za nami szkolny finał Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".

            13 grudnia 2023 sztab numer 23 przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku odwiedziła Patronka Honorowa akcji, Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser-Duda, oraz inicjatorka akcji, Dama Orderu Uśmiechu, Pani Ewa Dados.

            Nasza szkoła po raz czwarty zaangażowała się w akcję. Podczas tegorocznej zbiórki zgromadziliśmy ponad 500 kg żywności długoterminowej, środków czystości i słodyczy. Do przygotowywanych paczek dołączyliśmy także dary przekazane przez Panią Prezydentową. Pomoc otrzyma 15 rodzin, będących w trudnej sytuacji materialnej z terenu gminy Góra Kalwaria.

            Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pierwsza Dama zjednała sobie serca dzieci serdecznością i otwartością. Wspólne dekorowanie pierników było doskonałą okazją do rozmów o działaniach Szkolnego Klubu Wolontariatu, świątecznych tradycjach, a nawet do sprawdzenia wiedzy uczniów z j. niemieckiego Na zawsze w naszych sercach zostanie także spotkanie z Panią Ewą Dados, Patronką naszej szkoły, która jak zawsze uśmiechnięta przywitała każde dziecko osobno słowami: "Cześć, jestem Ewa, a Ty?"

            W życiu społeczności szkolnej są takie wydarzenia, które szczególnie wpływają na młodych ludzi, na rozwój ich kompetencji społecznych. Są to przede wszystkim spotkania z ludźmi, którzy w swoim życiu pielęgnują takie wartości jak bezinteresowna pomoc, stając się inspiracją dla młodzieży. I to z pewności było jedno z takich spotkań. Serdecznie dziękujemy za to naszym wspaniałym gościom! <3

            Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę": uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, przedsiębiorcom. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i hojności udało się przygotować wspaniałe paczki świąteczne.

          • Sukcesy w konkursie plastycznym

            W konkursie plastycznym na projekt kartki bożonarodzeniowej, organizowanym kolejny rok z rzędu przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, zostali docenieni także nasi uczniowie.

            I miejsce w kategorii klas 0-3 zajęła Magdalena Rytko z kl. 3.

            Wyróżnienie w kategorii kl. 0-3 otrzymał Wojciech Jarosz z kl. 2, a wyróżnienie w kategorii kl. 4-6 - Alisiya Siabro z kl. 6.

            GRATULUJEMY!

          • Wyśpiewane laury

            12 grudnia 2023 w Gminnym Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii odbył się Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek, organizowany co roku przez Szkołę Podstawową w Czachówku.

            Nasi uczniowie, jak co roku, zaprezentowali się fantastycznie, wyśpiewując zasłużone laury.

            I miejsce w kategorii soliści z klas 1-3 zajęła Liliana Koszałka z kl. 3 z pastorałką "Od serca do ucha".

            I miejsce w kategorii zespoły z klas 1-3 zajął kwartet z klasy 1 w składzie Natalia Kozicka, Franciszek Giza, Maria Żukowska i Zofia Grudzińska z piosenką "Pachnie świętami".

            III miejsce w kategorii soliści z klas 4-6 zajęła Hanna Gielmuda z klasy 4 z kolędą "Mizerna cicha".

            II miejsce w kategorii zespoły z klas 4-6 wyśpiewał kwartet uczennic z klasy 4 w składzie Hanna Gielmuda, Blanka Dembowska, Aleksandra Kozicka i Zuzanna Staszewska z utworem "Kto wie".

            Gratulujemy Laureatom i dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do udziału w konkursie.

          • Wizyta wolontariuszy w DPS w Górze Kalwarii

            W poniedziałek 4 grudnia 2023 grupa wolontariuszy naszej szkoły oraz szkoły w Czaplinku odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Przepełnieni atmosferą świąt przekazaliśmy na ręce Pani Dyrektor zakupione upominki oraz świąteczną kartkę z życzeniami dla wszystkich mieszkańców DPS. Następnie spotkaliśmy się z pensjonariuszami na wspólnym kolędowaniu. Na skrzypcach akompaniowała nam Pani Aleksandra Świdzińska, dzięki której odkryliśmy, że znamy więcej kolęd niż nam się wydawało.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom i pensjonariuszom DPS za ciepłe przyjęcie, wspólne kolędowanie, rozmowy, poczęstunek i pokazanie nam warsztatu terapii zajęciowej. To było dla nas bardzo ważne spotkanie.

          • Wizyta w Danii w ramach programu Erasmus+

            W dniach 4-8 grudnia 2023 uczniowie Kajetan Tomaszewski i Juliusz Więckus z klasy 8 oraz Michał Rudziński z klasy 7b wraz z nauczycielką języka angielskiego, koordynującą projekt, Panią Moniką Smorągiewicz oraz dyrektorką szkoły, Panią Iwoną Wadas, uczestniczyli w pięciodniowej wizycie w Holbergskolen w duńskiej miejscowości Dianalund. 

            Uczniowie zaraz po przylocie do Kopenhagi trafili pod opiekę duńskich rodzin. Od tej pory uczestniczyli w codziennym życiu młodych Duńczyków. Każdego dnia wszyscy spotykali się w szkole, by pracować nad zagadnieniami dotyczącymi projektu – tworzyli plakaty, slogany i historie dotyczące praw człowieka, a także ich łamania. Na podstawie najlepszej historii nakręcą w swoich krajach krótkie filmy, które inni uczniowie zaprezentują podczas wizyty w kolejnym kraju.

            W Danii uczniowie uczestniczyli we wspólnej uroczystej świątecznej kolacji, którą w szkole przygotowali rodzice, dzięki czemu mogli poznać duńskie zwyczaje bożonarodzeniowe. Oprócz tego zwiedzili pobliską Kopenhagę, spędzili też cały dzień w Ogrodach Tivoli, jednym z najstarszych parków rozrywki na świeci, gdzie wraz z rówieśnikami z Danii, Turcji i Włoch mogli wspólnie bawić się i integrować. Jeden dzień spędzili w wiosce Wikingów, muzeum położonym niedaleko Dianalund – uczniowie pracowali w grupach i prezentowali efekty swoich poszukiwań, wspólnie przygotowali też posiłek – piekli podpłomyki i kiełbaski. Na koniec zainscenizowali walkę Wikingów. Ich zadaniem była obrona władców.

            Najważniejszy cel wyjazdu został zrealizowany z nawiązką – uczniowie pokonali swoje bariery językowe, a także społeczne. Uwierzyli w swoje możliwości, przekonali się o swoich mocnych stronach. Wiedzą też, nad czym muszą jeszcze popracować.

            Refleksje uczniów:

            Kajetan: „Gdy dojechaliśmy na peron, byłem bardzo zestresowany, lecz rodzina, która mnie przyjęła, była bardzo wyrozumiała i dzięki ich poczuciu humoru, stres szybko opadł. (…) Od dziewczynki, u której mieszkałem, dowiedziałem się, że w szkole nie mają oni zwyczajnych lekcji, za to uczą się stolarstwa, szycia, gotowania. Nie mają też żadnych książek. (…) Podsumowując, wyjazd był cudowny. Powtórzyłbym go jeszcze raz. Mogłem przeżyć coś nowego, zauważyłem też, że ludzie w Danii są bardzo mili i zabawni, a także poprawiłem swój angielski”.

            Juliusz: „Mobilność w projekcie Erasmus+ to fascynujące doświadczenie w moim życiu. Moim hostem była dziewczyna o imieniu Ronja. W ich szkole nie ma podręczników, zeszytów, a zamiast tego uczniowie korzystają z laptopów, które otrzymali od szkoły. Sprawia to, że nauka jest bardziej interaktywna. W szkole podobały mi się pracownie – kulinarna i stolarska, dzięki czemu uczą się tam ważnych życiowych umiejętności. Uczniowie mają też w szkole więcej wolnego czasu, co sprawia, że spędzają go na świeżym powietrzu. W samym projekcie robiliśmy dużo ciekawych rzeczy, np. mogliśmy stać się przez chwilę Wikingami czy zwiedzić piękną Kopenhagę. Mimo ze byliśmy tam tylko tydzień, zżyłem się z dziewczynami i naprawdę ze smutkiem wracałem do domu. Na pewno chciałbym powtórzyć taki wyjazd”.

            Następny wyjazd odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2024. Będzie to wizyta w okolicach Neapolu. Pojedzie kolejnych czworo uczniów z klas siódmych i ósmej. Zostaną wybrani podczas szkolnych eliminacji, na których komisja sprawdzi nie tylko ich kompetencje językowe, ale także i społeczne.

            W przyszłym roku szkolnym odbędzie się wyjaz do Turcji i miasta Samsun, a na końcu wszyscy spotkają się w Czersku.