• Charytatywna zbiórka żywności

Za nami zbiórka żywności w ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". W sobotę 2 grudnia 2023 po raz czwarty wyruszyliśmy do sklepów w Górze Kalwarii. W tym roku można było nas spotkać w slepach Vivo oraz w Biedronce przy ul. Wojska Polskiego. Do naszego sztabu przyłączyli się także Wolontariusze z SP w Czaplinku. Cieszymy się, że jest nas coraz więcej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają tę wspaniałą inicjatywę: darczyńcom, właścicielom sklepów, wolontariuszom. Do zobaczenia za rok!

• Święto Wolontariuszy

W piątek 1 grudnia 2023 już po raz drugi wolontariusze ze szkół podstawowych z terenu Gminy Góra Kalwaria spotkali się w naszej szkole na wspólnym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

W tym roku gościliśmy reprezentacje ze szkół podstawowych w Coniewie, w Cendrowicach, w Dobieszu, w Baniosze, w Czaplinku, w Czachówku i w Kątach.

Wzorem ubiegłego roku celem spotkania była integracja lokalnej społeczności oraz dobra zabawa podczas dekorowania świątecznych pierników. Dochód ze sprzedaży rękodzieła przeznaczony będzie na wsparcie Powstańców Warszawskich poprzez zasilenie wirtualnej skarbonki BohaterOn, organizowanej w ramach projektów edukacyjnych Fundacji Pokolenia Kolumbów oraz Sensoria.

Naszym miłym Gościom składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas i miłą atmosferę. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania - nauczycielom rodzicom i uczniom.

• Z wizytą w bibliotece

24 listopada br. klasa szósta zakończyła cykl wizyt uczniów naszej szkoły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czersku. Szóstoklasiści dowiedzieli się, w jaki sposób są ułożone książki w bibliotece oraz czym są prawa autorskie.

• Gra historyczna "Mój rówieśnik"

Lekcja historii w oparciu o grę "Mój rówieśnik" Instytutu Pamięci Narodowej w klasie ósmej. Odkrywając indywidualne, trudne losy przydzielonych z gry postaci, uczniowie przekonali się, że miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne czy wyznawana religia mogły mieć ogromny wpływ na wojenne życie mieszkańców naszego kraju.

• Linorytowe ekslibrisy

Linoryt to technika, która choć nie jest łatwa, może uzależnić Z pewnością ćwiczy cierpliwość, precyzję i wyobraźnię. Uczniowie z klas 4-7 pokonywali lęk przed ostrzem dłuta, wykonując swój własny Ex Libris. Zrobienie matrycy wymagało zręczności, bo napisy należało wykonać w odbiciu lustrzanym.

• Maraton Pisania Listów Amnesty International

28 listopada br. w naszej szkole z inicjatywy pani pedagog odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International.

To największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka.

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10.12) miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.

Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los wielu osób doświadczających niesprawiedliwości, oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia "Konwencji o prawach dziecka". Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF. W ramach tego dnia na sali gimnastycznej uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach poświęconych tematyce praw dziecka. Dzieci wykazywały się znajomością swoich praw oraz działań organizacji UNICEF. Na warsztatach poruszone zostały również zagadnienia związane z ludzkimi potrzebami. "Konwencja o prawach dziecka" gwarantuje zapewnienie możliwości zadbania o różne potrzeby dzieci, które mogą dotyczyć warunków socjalnych, fizjologii, bezpieczeństwa, edukacji czy rozwoju. Kontynuacją działań były zajęcia świetlicowe, podczas których uczniowie grali kartami „Memory – poznaj prawa dziecka”, tworzyli gazetkę dotyczącą Dnia Praw Dziecka, rozmawiali o prawach dziecka oraz oglądali film edukacyjny. W czwartej klasie przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące praw dziecka z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez UNICEF. Duża część uczniów naszej szkoły zaangażowała się również w akcję, aby w tym specjalnym dniu przyjść ubranym na niebiesko – w kolorze patrona naszych obchodów, Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

• Wyśpiewane laury

7 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Baniosze odbył się XVII Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej. W Festiwalu wzięło udział 160 uczniów z 11 szkół z terenu gminy Góra Kalwaria, przygotowanych przez 20 nauczycieli. Wśród nagrodzonych znaleźli się także reprezentanci naszej szkoły.

W kategorii solistów z klas 1-3: wyróżnienie – Liliana Koszałka z kl. 3 za piosenkę „Orlątko”

W kategorii małych zespołów z klas 1-3: I miejsce – duet Julia Piwnik i Pola Zubik z kl. 3 za piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”

W kategorii solistów z klas 4-6: dyplom za udział - Stanisław Wietocha z kl. 4 z piosenką „Przybyli ułani pod okienko”

W kategorii solistów z klas 7-8: III miejsce – Malwina Olejnik za utwór  „Rota”